The Vintage wall sconce brings simplicity and form with its industrial-themed style. The shade features a minimal rim-like edge adding visual interest to the clear glass. The tooled knurling on the socket base is enhanced by the chic Polished Nickel finish. Bring new life to your bathroom's design with this classic sconce. Edison-style bulb is supplied with the fixture.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5412 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5412_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5412_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Vintage |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | ST19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Watt | 40 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Glass / Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:6.50 H:5.31 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.9 |
| Mounting String | H:0.94" x D:4.90" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 2.25 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 7.63" |
| Diameter | 6.5" |
| Dimensions | H: 9.75" x DIA: 6.50" x E: 7.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5538 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 9.25" |
| Case Width | 18.25" |
| Case Height | 26" |
| Case Weight | 15.25 |
| Case Cubic Ft. | 2.54 |
| Catalog Description | Vintage - 1 Light - Sconce with Clear Glass - Vintage Lamp Included |
| Description | 1 LT VINTAGE WALL SCONCE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5412.jpg |
| Includes | (1) 60W Incandescent Lamp |
| Installation Notes | Mounts Up and Down |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 8.75 |
| Each Width In. | 12.5 |
| Each Height In. | 8.75 |
| Each Weight Lb. | 3.34 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Voltage Text | AC Only |
| Replacement Bulbs | S2413 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Vintage 1 Light Sconce with Clear Glass |