8 Inch Mushroom Glass Shade - 9-1/2 inch Diameter - 7-7/8 inch Fitter - 4 inch Height - Sprayed White Inside
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=50-330 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.91.3000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Material | Glass |
| Finish | White |
| Shade Shape | Mushroom |
| Fitter | 7-7/8" |
| Diameter | 9.5" |
| Dimensions | H: 4" x DIA: 9.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4783 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923503303 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 12" |
| Case Width | 20" |
| Case Height | 23.75" |
| Case Weight | 4.96 |
| Case Cubic Ft. | 3.2986 |
| Catalog Description | 8 Inch Mushroom Glass Shade - 9-1/2 inch Diameter - 7-7/8 inch Fitter - 4 inch Height - Sprayed White Inside |
| Description | 8" MUSHROOM GLASS |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 50-330.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 11.5 |
| Each Width In. | 6.25 |
| Each Height In. | 11.5 |
| Each Weight Lb. | 1.74 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 8" Mushroom Glass Shade 9-1/2" D 7-7/8" Fitter |