5 Watt halogen - T2 3/4 - 240 Average rated hours - 50 Lumens - Miniature Bayonet base - 12 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=VJ020 |
| Collection | Generic |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 64111 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.417A |
| ANSI Base | BA9s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 240 |
| Base | Miniature Bayonet |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | T2.75 |
| Brightness (Lumens) | 50 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 5 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.34" |
| MOL | 1.28" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0099 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20046135332474 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 5.38" |
| Inner Width | 2.13" |
| Inner Height | 1.58" |
| Inner Weight | 0.12 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0105 |
| Case UPC | 10046135332477 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 8" |
| Case Width | 5.63" |
| Case Height | 2.38" |
| Case Weight | 4.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.062 |
| Catalog Description | 5 Watt halogen - T2 3/4 - 240 Average rated hours - 50 Lumens - Miniature Bayonet base - 12 Volt |
| Description | 64111 12V 5W BA9S T2.75 C2R |
| DLC Approved | No |
| NAED Code | 33247 |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.5 |
| Each Width In. | 2.13 |
| Each Height In. | 5.38 |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5W T2 3/4 240hrs 50 Lumens Miniature Bayonet Base 12V |