5 Watt miniature - T3 1/4 - Frost - 15000 Average rated hours - 50 Lumens - Festoon base - 24 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6991 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.208A |
| ANSI Base | SV8.5-8 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Base | Festoon |
| Shape | T3.25 |
| Brightness (Lumens) | 50 |
| Voltage | 24 |
| Wattage | 5 |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.41" |
| MOL | 1.72" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0028 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 10 |
| Case UPC | 10045923069915 |
| Case Quantity | 1000 |
| Case Length | 12.5" |
| Case Width | 10.25" |
| Case Height | 8.5" |
| Case Weight | 11.56 |
| Case Cubic Ft. | 0.6302 |
| Catalog Description | 5 Watt miniature - T3 1/4 - Frost - 15000 Average rated hours - 50 Lumens - Festoon base - 24 Volt |
| Description | X5T3.25-F 24V FESTOON XENON |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6991.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 4.88 |
| Each Width In. | 2 |
| Each Height In. | 0.5 |
| Each Weight Lb. | 0.51 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5W Miniature T3 1/4 Frost 15000hrs 50 Lumens Festoon Base 24 Volt |