Nuvo's 1 light, 5 inch vanity fixture is a versatile and practical lighting solution. The polished chrome fixture provides users with superior illumination and the benefit of a three pronged convenience outlet for added functionality. The white and crystal glass of this vanity fixture adds elegance that pairs well with any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-121B |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-121B_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-121B_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Chrome |
| Glass Type | White - Crystal Bottom |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.78 |
| Mounting String | W:4.78" x H:1.85" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 6.75" |
| Dimensions | W: 4.75" x H: 4.75" x E: 6.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1273 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16" |
| Case Width | 11.75" |
| Case Height | 17" |
| Case Weight | 22.18 |
| Case Cubic Ft. | 1.8495 |
| Catalog Description | 1 Light - 5" - Vanity - with White - Crystal Bottom Shade & Conv Outlet - Polished Chrome Finish |
| Description | 1 LIGHT VANITY W/ CONV OUTLET |
| Finish Family | Chrome |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-121B.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 5.5 |
| Each Width In. | 8 |
| Each Height In. | 5 |
| Each Weight Lb. | 0.99 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 5" Vanity White Crystal Bottom Shape Polished |