4 Light - 24" - Vanity - Strip - Polished Chrome Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-193 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-193_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-193_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Philippines |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | Type G |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 400 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Chrome |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 24.02 |
| Mounting Height | 4.25 |
| Mounting String | L:24.02" x W:4.25" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 2" |
| Dimensions | W: 24" x H: 4.25" x E: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1436 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 25" |
| Case Width | 14.25" |
| Case Height | 9.5" |
| Case Weight | 33.95 |
| Case Cubic Ft. | 1.9586 |
| Catalog Description | 4 Light - 24" - Vanity - Strip - Polished Chrome Finish |
| Description | 4 LIGHT 24" VANITY STRIP |
| Finish Family | Chrome |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-193.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 4.5 |
| Each Width In. | 2.25 |
| Each Height In. | 24.5 |
| Each Weight Lb. | 2.62 |
| Bulb Count | 4 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 4 Light 24" Vanity Strip Polished Chrome |