Nuvo's 3 light, 18 inch vanity strip is a charming lighting solution for inside the home. Perfect for living rooms, dining rooms, and bathrooms, this vanity strip features three bulbs against the polished brass finish of this fixture that can be installed either up or down. Traditional and elegant, this vanity strip adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-188 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-188_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-188_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | Type G |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Brass |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 17.95 |
| Mounting Height | 4.25 |
| Mounting String | L:17.95" x W:4.25" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 2" |
| Dimensions | W: 18" x H: 4.25" x E: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1084 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 19" |
| Case Width | 14.25" |
| Case Height | 9.5" |
| Case Weight | 29.9 |
| Case Cubic Ft. | 1.4885 |
| Catalog Description | 3 Light - 18" - Vanity - Strip - Polished Brass Finish |
| Description | 3 LIGHT 18" VANITY STRIP |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-188.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 4.5 |
| Each Width In. | 2.25 |
| Each Height In. | 18.5 |
| Each Weight Lb. | 2.33 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 3 Light 18" Vanity Strip Polished Brass Finish |