1 Light - 5" - Vanity - with Frosted Grape Shade & On/Off Switch - Polished Brass Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-120B |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-120B_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Brass |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Switch Type | On-Off (small) |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Height | 4.49 |
| Mounting String | W:4.49" x H:1.81" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 4.88" |
| Dimensions | W: 4.50" x H: 7.75" x E: 4.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1208 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 15.25" |
| Case Width | 10.25" |
| Case Height | 10" |
| Case Weight | 6.95 |
| Case Cubic Ft. | 0.9046 |
| Catalog Description | 1 Light - 5" - Vanity - with Frosted Grape Shade & On/Off Switch - Polished Brass Finish |
| Description | 1 LT VANITY W/ ON/OFF SWITCH |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-120B.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 4.75 |
| Each Width In. | 9.25 |
| Each Height In. | 4.75 |
| Each Weight Lb. | 0.99 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 5 Vanity Frosted Grape Shape On/Off Switch |