Satco's 15-watt LED, T5 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This easy to install, low maintenance lamp has a 270-degree beam spread and high lumens count for superior illumination. Durable and versatile, this lamp delivers 50,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9953 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S9953_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PL |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.125-0.054A |
| ANSI Base | 2G11 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 270° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 36W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | 2G11 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 2000 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 15 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Glass / Thermo Plastic (PBT) Cap |
| Finish | Frost |
| THD | 20% (+/-5%) |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.68" |
| MOL | 16.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0127 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 17.44" |
| Case Width | 3.94" |
| Case Height | 5.32" |
| Case Weight | 4 |
| Case Cubic Ft. | 0.2115 |
| Catalog Description | 15 Watt PLL LED - 2G11 Base - 2000 Lumens - 120-277 Volt - 4000K - Type B - Ballast Bypass |
| Description | 15PLL/LED/840/BP |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9953.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 0.75 |
| Each Width In. | 1.75 |
| Each Height In. | 16.75 |
| Each Weight Lb. | 0.4 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15W PLL LED 2G11 2000 Lumens 120-277V 4000K Type B |