23 Watt PLL LED ballast bypass - 2G11 base - 2800 Lumens - 120-277 Volt - 3500K - Type B - Ballast Bypass
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9950 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S9950_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PL |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.192-0.083A |
| ANSI Base | 2G11 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 270° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Neutral White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 40W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | 2G11 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 2800 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 23 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | Frost |
| THD | 20% |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.63" |
| MOL | 22.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0264 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923099509 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 23.6" |
| Case Width | 4.3" |
| Case Height | 6.7" |
| Case Weight | 5.1 |
| Case Cubic Ft. | 0.3935 |
| Catalog Description | 23 Watt PLL LED ballast bypass - 2G11 base - 2800 Lumens - 120-277 Volt - 3500K - Type B - Ballast Bypass |
| Description | 23PLL/LED/835/BP |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | P0O7T912 |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9950.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 23 |
| Each Width In. | 1.8 |
| Each Height In. | 1.1 |
| Each Weight Lb. | 0.45 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 23W PLL LED 2G11 2800 Lumens 120-277V 3500K Type B |