The SATCO frosted 42W tubular LED bulb offers cool white light and a 360 degree beam angle. The double sided lamp features single ended wiring and a recessed double contact base. This SATCO lamp delivers superior, economical illumination for long-term use.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S16422 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S16422_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S16422_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cRUus, cULus, ETLus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.350-0.152A |
| ANSI Base | R17d |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 124W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Recessed Double Contact HO/VHO |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 5800 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 42 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Nano |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 105" |
| Nominal Length | 108" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0756 |
| Pack Type | Egg Crate |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 107.7" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 4.92" |
| Case Weight | 22.05 |
| Case Cubic Ft. | 2.4133 |
| Catalog Description | 42 Watt T8 LED - 4000K - 5800 Lumens - 120-277 Volt - Double Side LED - Type B - Ballast Bypass - Single Ended Wiring |
| Description | 42T8/LED/HO-SIGN/108-840/BP |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S16422.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Tube Guard Use | No |
| Each Length In. | 108 |
| Each Width In. | 1.1 |
| Each Height In. | 1.1 |
| Each Weight Lb. | 2.01 |
| Substitute | S16441 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 42W T8 LED 4000K 5800 Lumens 120-277V |