Satco's 9 watt T8 LED Type B single ended ballast bypass linear lamps is perfect for general lighting in large commercial spaces and well suited for high ceiling applications. The frost bulb features a recessed double contact base and a 360 degree beam spread, delivering exceptional illumination. With a temperature of 4000 kelvins, this lamp provides 50,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S16400 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S16400_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cRUus, cULus, ETLus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.075-0.0325A |
| ANSI Base | R17d |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 35W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Recessed Double Contact HO/VHO |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 1200 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 9 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 21.88" |
| Nominal Length | 24" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0136 |
| Pack Type | Egg Crate |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 24" |
| Case Width | 7.56" |
| Case Height | 4.92" |
| Case Weight | 4.4 |
| Case Cubic Ft. | 0.5166 |
| Catalog Description | 9 Watt T8 LED - 4000K - 1200 Lumens - 120-277 Volt - Type B - Single Ended - Ballast Bypass |
| Description | 9T8/LED/HO-SIGN/24-840/BP |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S16400.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. No ballast or external driver required |
| Installation Notes | Direct wire 120-277V line voltage. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 23.46 |
| Each Width In. | 1 |
| Each Height In. | 1 |
| Each Weight Lb. | 0.46 |
| Substitute | S16431 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 9W T8 LED 4000K 1200 Lumens 120-277V |