63 Watt LED HID Replacement - 3000K - Mogul base - Type B Ballast Bypass -100-277 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8988 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S8988_Instructions.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Corncob |
| Sensor Coverage Detection Range | 10m (32.8') |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Common Purpose | Wall Pack / Canopy / Shoe Box / Cobra Head Fixtures |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus, UL |
| Location Rating | Damp |
| IP Rating | IP42 |
| Amps | 0.630-0.227A |
| ANSI Base | E39 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 250W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 250W |
| Base | Mogul |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 7875 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 63 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +60C (+140F) |
| Photocell | Has Motion Sensor |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection |
| Three-Way | No |
| Sensor Field of View | 6M (19.69') |
| Sensor Input Voltage | 100V-277V |
| Sensor Load | LED |
| Sensor Max Wattage | 63 |
| Sensor Mounting Height | 32.81 ft (10m) Max |
| Sensor Operation | 3 Way |
| Sensor Operating Temperature | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Sensor Switch Type | 0-10V Dimming |
| Sensor Time Delay | 3s |
| Sensor Time Delay | 30s |
| Sensor Occupancy Vacancy | Yes |
| MOD | 3.38" |
| MOL | 10.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0949 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923089880 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 11.61" |
| Inner Width | 7.87" |
| Inner Height | 12.83" |
| Inner Weight | 13.49 |
| Inner Cubic Ft. | 0.6784 |
| Case UPC | 10045923089883 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16.54" |
| Case Width | 12.21" |
| Case Height | 13.58" |
| Case Weight | 28.18 |
| Case Cubic Ft. | 1.5871 |
| Catalog Description | 63 Watt LED HID Replacement - 3000K - Mogul base - Type B Ballast Bypass -100-277 Volt |
| Description | 63W/LED/HID/3K/MS/100-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass- Direct wire only 100V-277V |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8988.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 11 in. Width: 8 in. Depth: 8 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.66 |
| Each Width In. | 3.66 |
| Each Height In. | 12.24 |
| Each Weight Lb. | 2.07 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 63W LED HID Replacement 3000K Mogul Base Type B Ballast |