Satco's update of our popular high bay/low bay LED lamps means improved performance on every level including, built-in dimming. The shape lends itself to virtually every fixture, and the heat dissipation feature means a cooler running, longer lasting lamp. Commercial venues everywhere have been relying on this lamp for years. Everywhere superior light output is critical and reducing maintenance is important, areas such as, warehouses, gymnasiums, health clubs, factories and arenas, these lamps are the perfect choice!
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S23112 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23112_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S23112_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Hi-Bay |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Common Purpose | High Bay / Low Bay / Warehouses / Gymnasiums / Factories / Health Clubs |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.667-0.2889A |
| ANSI Base | EX39 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 115° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 3000 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Built-In Dimmer on the Lamp |
| Dimming Technology | Not Via Wall Switch |
| HID Equiv | 250W |
| Avg Rated Hours | 35000 |
| Incandescent Equiv | 400W |
| Base | Mogul Extended |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | HB60 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 10000 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 80 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Aluminum |
| Finish | Translucent White |
| Lensed | Yes |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +60C (+140F) |
| Power Factor | 0.98/0.92 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| Three-Way | No |
| Sensor Input Voltage | 120V-277V |
| Sensor Load | LED |
| Sensor Max Wattage | 80 |
| Sensor Operation | Single Pole |
| MOD | 7.48" |
| MOL | 10.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3377 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 15.87" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 11.69" |
| Case Weight | 10.36 |
| Case Cubic Ft. | 1.6909 |
| Catalog Description | 80 Watt - LED HID Replacement - 4000K - Mogul extended base - Type B Ballast Bypass - 120-277 Volt - Dimmable |
| Description | 80W/LED/HID-HB/4K/120-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Dimmable Function | Dimmable only via the built-in dimmer on the lamp. Not dimmable via wall switch |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S23112.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 13.5 in. Width: 13.5 in. Height: 12 in. |
| Product Notes | Fixture has a built-in dimming control feature |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.48 |
| Each Width In. | 7.48 |
| Each Height In. | 10.43 |
| Each Weight Lb. | 2.2 |
| Substitute | S33112 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 80W LED HID Replacement 4000K Mogul Extended Base Type B |