Satco's 100-watt Hi-Pro LED lamp is an energy efficient lighting solution for large scale lighting applications. Perfect for gymnasiums, factory floors, health clubs, and warehouses, this lamp is designed to deliver clean, efficient LED light. This versatile lamp has a corncob shape and delivers 35,000 hours of natural white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S49396 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S49396_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S49396_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED HID |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Amps | 1.000-0.361A |
| ANSI Base | EX39 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Base Up or Down |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 400W |
| Avg Rated Hours | 35000 |
| Incandescent Equiv | 400W |
| Base | Mogul Extended |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 13800 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 100 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum / Polycarbonate (PC) |
| Finish | White |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.72" |
| MOL | 9.67" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1831 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 11.22" |
| Case Width | 11.22" |
| Case Height | 11.93" |
| Case Weight | 15.21 |
| Case Cubic Ft. | 0.8691 |
| Catalog Description | 100 Watt LED HID Replacement - 5000K - Extended Mogul base - Type B Ballast Bypass - Economy Hi-Pro |
| Description | 100W/LED/HP/850/100-277V/EX39 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S49396.jpg |
| Includes | Safety Cable |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 9.25 in. Width: 9.25 in. Height: 17.32 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.31 |
| Each Width In. | 5.31 |
| Each Height In. | 11.22 |
| Each Weight Lb. | 3.8 |
| Replaces | S29396 |
| Replaces | S39396 |
| Replaces | S9355 |
| Replaces | S9396 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 100W LED HID Replacement 5000K Mogul Base Type B Bypass |