30 Watt LED Hi-lumen directional lamp for commercial fixture applications - 3000K - Mogul base - 100-277 Volt - Ballast bypass - Type B
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8908 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S8908_Instructions.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Corncob |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White/Grey |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.300-0.108A |
| ANSI Base | E39 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 180° |
| Burning Position | Horizontal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 85+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 175W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Mogul |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 4300 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 30 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -29C (-20.2F) to +60C (+140F) |
| Power Factor | 0.89 |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.56" |
| MOL | 8.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0965 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923089088 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 8.63" |
| Inner Width | 12.69" |
| Inner Height | 10.91" |
| Inner Weight | 11.29 |
| Inner Cubic Ft. | 0.6914 |
| Case UPC | 10045923089081 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 18.04" |
| Case Width | 13.28" |
| Case Height | 11.5" |
| Case Weight | 24.47 |
| Case Cubic Ft. | 1.5944 |
| Catalog Description | 30 Watt LED Hi-lumen directional lamp for commercial fixture applications - 3000K - Mogul base - 100-277 Volt - Ballast bypass - Type B |
| Description | 30W/LED/HID/WP/3K/E39/100-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8908.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 11 in. Width: 8 in. Depth: 8 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.02 |
| Each Width In. | 4.02 |
| Each Height In. | 10.32 |
| Each Weight Lb. | 1.76 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 30W LED Hi-Lumens directional Lamp 3000K Mogul Base 100 |