SATCO NUVO's second generation Hi-Pro shoebox lamps have just gotten a whole lot smarter. The lamps are suitable for new lamps and metal halide replacements. The Gen2 shoebox lamp offers higher efficiency, improved heat dissipation, and a port for mounting motion sensor, photocell, or Wi-Fi accessories. The unique design of its expandable sides helps to make for an easy installation. When opened in position, the lamp delivers a 180 degree beam angle that focuses light distribution to where it is needed most.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28937 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S28937_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S28937_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Shoebox |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP64 |
| Amps | 1.100-0.397A |
| ANSI Base | EX39 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 180° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| HID Equiv | 400W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 750W |
| Base | Mogul Extended |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 14300 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 110 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | White |
| THD | 18.10% |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | No |
| IOT Enabled | Yes |
| MOD | 4.38" |
| MOL | 11.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2694 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 13.24" |
| Case Width | 11.99" |
| Case Height | 13.56" |
| Case Weight | 19.8 |
| Case Cubic Ft. | 1.2457 |
| Catalog Description | 110 Watt LED Hi-lumen shoe box style lamp for commercial fixture applications - 3000K - Mogul Extended - Type B Ballast Bypass -100-277 Volt |
| Description | 110W/LED/HID/SB/3K/EX39 |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PLE2XRXMGJUC |
| DLC Primary Use | Replacement Lamps for Outdoor Pole/Arm-Mounted Area and Roadway Luminaires (Type B) |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S28937.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 11 in. Width: 11.6 in. Height: 11 in. |
| NSF Approved | No |
| Product Notes | This is not to be used with a ballast |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.66 |
| Each Width In. | 5.7 |
| Each Height In. | 6.45 |
| Each Weight Lb. | 4.62 |
| Substitute | S28938R1 |
| Replaces | S8937 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 110W LED Hi-Lumens Shoe Box 3000K Mogul Ext. Type B Bypass |