Satco's 6.5-watt MR16 LED offers warm white light and a 25 degree beam spread. This narrow flood light is an energy efficient lighting solution for indoor residential and commercial lighting applications. Dimmable and long lasting, this frost finished bulb delivers 25,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8676 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S8676_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/AGv3wXc0L4Q |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| CBCP | 1100 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.054A |
| ANSI Base | GU10 |
| Beam Spread | 25° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 1100 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Bi Pin GU10 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Array |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Spot Type | NFL - Narrow Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.97" |
| MOL | 2.28" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0063 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.42" |
| Inner Width | 4.33" |
| Inner Height | 6.02" |
| Inner Weight | 1.61 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0968 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.7" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 7.09" |
| Case Weight | 6.83 |
| Case Cubic Ft. | 0.5312 |
| Catalog Description | 6.5 Watt - LED MR16 - 2700K - 25 deg. Beam Angle - GU10 base - 120 Volt |
| Description | 6.5MR16/LED/25'/27K/120V/GU10 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8676.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.97 |
| Each Width In. | 1.97 |
| Each Height In. | 2.8 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DSE06 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | HQRD-6NA |
| Dimmers | HW-RPM-4A-120 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MRF2-6ELV |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6.5 Watt LED MR16 2700K 25 deg. Beam Angle GU10 Base 120 Volt |