Satco's 6.5-watt, forward and reverse phase dimmable LED lensed bulb offers warm white light and a 25 degree beam spread. Ideal for indoor residential and commercial lighting applications, this LED bulb is dimmable and long-lasting. The bulb has a GU5.3 base and provides 25,000 hours of superior lighting.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11334 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11334_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/AGv3wXc0L4Q |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Housing Color | Gray |
| CBCP | 1700 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.542A |
| ANSI Base | GU5.3 |
| Beam Spread | 25° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 1700 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Bi Pin GU5.3 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 450 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 6.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Metal / Plastic / Electronic Components |
| Finish | Gray |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Gray |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.93 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.969" |
| MOL | 1.772" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0057 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.42" |
| Inner Width | 4.33" |
| Inner Height | 5.51" |
| Inner Weight | 1.48 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0886 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.7" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 6.24 |
| Case Cubic Ft. | 0.487 |
| Catalog Description | 6.5 Watt - MR16 LED - 2700K - GU5.3 base - 25 deg. Beam Angle - 12 Volt |
| Description | 6.5MR16/LED/25'/927/12V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Check the transformer/driver MFG for dimmer compatibility |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11334.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.97 |
| Each Width In. | 1.97 |
| Each Height In. | 2.56 |
| Each Weight Lb. | 0.12 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6.5 Watt MR16 LED 2700K GU5.3 Base 25 deg. Beam Angle 12 Volt |