6.5 Watt - LED MR16 - 4000K - 40 deg. Beam Angle - GU10 base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9384 |
| Video | https://youtu.be/AGv3wXc0L4Q |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| CBCP | 700 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.054A |
| ANSI Base | GU10 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 700 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Bi Pin GU10 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 6.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Array White |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Spot Type | FL - Flood |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.969" |
| MOL | 2.165" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0063 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923093849 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.42" |
| Inner Width | 4.33" |
| Inner Height | 6.02" |
| Inner Weight | 1.81 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0968 |
| Case UPC | 10045923093842 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.7" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 7.09" |
| Case Weight | 7.67 |
| Case Cubic Ft. | 0.5312 |
| Catalog Description | 6.5 Watt - LED MR16 - 4000K - 40 deg. Beam Angle - GU10 base - 120 Volt |
| Description | 6.5MR16/LED/40'/40K/120V/GU10 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9384.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.97 |
| Each Width In. | 1.97 |
| Each Height In. | 2.8 |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | HQRD-6NA |
| Dimmers | HW-RPM-4A-120 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MRF2-6ELV |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | S11270 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6.5 Watt LED MR16 4000K 40 deg. Beam Angle GU10 Base 120 Volt |