40 Watt A15 Incandescent - Frost - Appliance Lamp - 2500 Average rated hours - 290/217 Lumens - Medium base - 130/120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3721 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.22.8030 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Common Purpose | Appliance |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.308A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | C-9 |
| Shape | A15 |
| Brightness (Lumens) | 290 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.88" |
| MOL | 3.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0227 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923037218 |
| Inner Quantity | 20 |
| Inner Length | 5.63" |
| Inner Width | 9.5" |
| Inner Height | 11.25" |
| Inner Weight | 1.16 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3482 |
| Case UPC | 10045923037211 |
| Case Quantity | 240 |
| Case Length | 18.25" |
| Case Width | 19.75" |
| Case Height | 23.25" |
| Case Weight | 23.35 |
| Case Cubic Ft. | 4.8496 |
| Catalog Description | 40 Watt A15 Incandescent - Frost - Appliance Lamp - 2500 Average rated hours - 290/217 Lumens - Medium base - 130/120 Volt - Carded |
| Description | 40A15/FR/130V CARDED |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3721.jpg |
| Installation Notes | Approved for oven use |
| Product Notes | 290 Lumens at 130V |
| Product Notes | 217 Lumens at 120V |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 2 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 5.24 |
| Each Weight Lb. | 0.1 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W A15 Incandescent Frost Appliance Lamp 2500H 290/217 LM |