Satco's 40 watt single U-shaped twin tube compact fluorescent black light features a 4-Pin GX10Q plug-in base and is the ideal choice for lighting up reactive surfaces. Perfect for a variety of applications that require blacklight from nightclubs and bars to backyards and bug zappers, these lamps fit numerous commercial or residential needs.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7298 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Blacklight |
| Tariff Code | 8539.49.0040 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | GX10q-4 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 8000 |
| Base | GX10q-4 (4-Pin) |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Wattage | 40 |
| Finish | Frost |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.32" |
| MOL | 12.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 20045900000000 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Weight | 5.5 |
| Catalog Description | 40 Watt T8 - Four-Pin GX10q-4 Base - Black Light - 8000 Hours - Single U-Shaped Twin Tube - Compact Fluorescent Plug-In Lamp |
| Description | FUL40 T8 BL BLACK LIGHT BL365 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| Ballasting Requirements | Specialty |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7298.jpg |
| SDS class | Black_Light_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 40W T8 Four-Pin GX10q-4 Black Light 8000 Hours Single U-Shape |