SATCO NUVO's 40 watt T8 LED 8 foot Linear Type B ballast bypass commercial linear replacement lamp offers long LED life, packs 5500 powerful lumens of bright, superior quality light, and is DLC certified energy efficient. Double ended wiring for convenience, the white bulb features a single pin base and delivers exceptional illumination. At a temperature of 5000 kelvins, this lamp provides 50,000 hours of natural light.
| bundle | 10 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S29919 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S29919_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.333-0.144A |
| ANSI Base | Fa8 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 210° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 59W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Single Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Brightness (Lumens) | 5500 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Glass |
| Finish | White |
| THD | 20% |
| Lens Finish | White |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Shatter Proof Type | PET Coated |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 93.88" |
| Nominal Length | 96" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0556 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 95.87" |
| Case Width | 7.56" |
| Case Height | 3.86" |
| Case Weight | 11.87 |
| Case Cubic Ft. | 1.619 |
| Catalog Description | 40 Watt - 8 Foot - T8 LED - Single pin base - 5000K - 50000 Average rated hours - 5500 Lumens - Type B - Ballast Bypass - Double Ended Wiring - DLC 5.1 |
| Description | 40T8/LED/96-850/BP/FA8 |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PLZR8CUD8VL7 |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S29919.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 96.063 in. Width: 10.630 in. Heigth: 2.756 in. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1 |
| Each Width In. | 1 |
| Each Height In. | 96.13 |
| Each Weight Lb. | 0.9 |
| Replaces | S9701 |
| Replaces | S9919 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W 8 Foot T8 LED Single pin Base 5000K 50000 hrs 550 |