18.43 Watt miniature - S8 - 1500 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 12.8 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6966 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 1141 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 1.440A |
| ANSI Base | BA15s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Bayonet Single Contact |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | S8 |
| Voltage | 12.8 |
| Wattage | 18.43 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923069660 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 6.5" |
| Inner Width | 3.25" |
| Inner Height | 1.13" |
| Inner Cubic Ft. | 0.0138 |
| Case UPC | 10045923069663 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.6 |
| Catalog Description | 18.43 Watt miniature - S8 - 1500 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 12.8 Volt |
| Description | 1141 12V 18W BA15S S8 C6 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6966.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 18.43W S8 1500hrs Bayonet Single Contact Base 12.8V |