Satco's 26.9 watt S8 miniature bulb is small enough to fit in tight spaces. The clear, incandescent bulb features a single contact bayonet base. This lamp is rated for 1200 hours of illumination without drawing too much energy.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S2732 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 2.100A |
| ANSI Base | BA15s |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1200 |
| Base | Bayonet Single Contact |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | S8 |
| Voltage | 12.8 |
| Wattage | 26.9 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923027328 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.6 |
| Catalog Description | 26.9 Watt miniature - S8 - 1200 Average rated hours - Single Contact Bayonet base - 12.8 Volt |
| Description | 1156/BP2 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S2732.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| SkuRomance Copy | Satco's S2732 26.9 watt S8 miniature bulb is small enough to fit in tight spaces. The clear, incandescent bulb features a single contact bayonet base. This lamp is rated for 1200 hours of illumination without drawing too much energy. |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 26.9W S8 1200hrs Single Contact Bayonet Base 12.8V |