13.31 Watt miniature - S8 - 700 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 12.8 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3623 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 93 |
| Tariff Code | 8539.22.8060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 1.040A |
| ANSI Base | BA15s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 700 |
| Base | Bayonet Single Contact |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | S8 |
| Voltage | 12.8 |
| Wattage | 13.31 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 1.44" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0014 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923036235 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 6" |
| Inner Width | 2.63" |
| Inner Height | 2.38" |
| Inner Weight | 1.96 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0217 |
| Case UPC | 10045923036238 |
| Case Quantity | 600 |
| Case Length | 12.75" |
| Case Width | 14.13" |
| Case Height | 16.13" |
| Case Weight | 18 |
| Case Cubic Ft. | 1.6817 |
| Catalog Description | 13.31 Watt miniature - S8 - 700 Average rated hours - Bayonet Single Contact Base - 12.8 Volt |
| Description | 93 12.8V 13.31W BA15S S8 BOXED |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3623.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.1 |
| Each Width In. | 1.1 |
| Each Height In. | 1.97 |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13.31W S8 700hrs Bayonet Single Contact Base 12.8V |