15 Watt T6 Incandescent - Frost - 2500 Average rated hours - 90 Lumens - Candelabra base - 120 Volt - 2-Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3715 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.125A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | C-5A |
| Shape | T6 |
| Brightness (Lumens) | 90 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 15 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.75" |
| MOL | 4" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0144 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045923037157 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 3.25" |
| Inner Width | 4.88" |
| Inner Height | 7.75" |
| Inner Weight | 0.62 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0711 |
| Case UPC | 10045923037150 |
| Case Quantity | 72 |
| Case Length | 10.5" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 16.25" |
| Case Weight | 8.27 |
| Case Cubic Ft. | 1.0368 |
| Catalog Description | 15 Watt T6 Incandescent - Frost - 2500 Average rated hours - 90 Lumens - Candelabra base - 120 Volt - 2-Card |
| Description | 15T6/FR/E12/120V 2PK CARDED |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3715.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.75 |
| Each Width In. | 4.75 |
| Each Height In. | 7 |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15W T6 Incandescent Frost 2500hrs 90 Lumens Candelabra |