6 Watt S6 Incandescent - Clear - 2500 Average rated hours - 30 Lumens - Candelabra base - 130 Volt - 2-Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S4717 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Sign |
| Tariff Code | 8539.22.8060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.046A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | C-7A |
| Shape | S6 |
| Brightness (Lumens) | 30 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 6 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.75" |
| MOL | 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0076 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045923047170 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 3.5" |
| Inner Width | 5.88" |
| Inner Height | 6.38" |
| Inner Weight | 0.48 |
| Inner Cubic Ft. | 0.076 |
| Case UPC | 10045923047173 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 6.88" |
| Case Width | 12.63" |
| Case Height | 19" |
| Case Weight | 5.82 |
| Case Cubic Ft. | 0.9554 |
| Catalog Description | 6 Watt S6 Incandescent - Clear - 2500 Average rated hours - 30 Lumens - Candelabra base - 130 Volt - 2-Card |
| Description | 6S6 CAND CLEAR 130V 2/CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S4717.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.87 |
| Each Width In. | 3.03 |
| Each Height In. | 5 |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6W S6 Incandescent Clear 2500hrs 30 Lumens Candelabra |