10 Watt C7 Incandescent - Clear - 2500 Average rated hours - 60 Lumens - Candelabra base - 130 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S3903 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.22.8060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.077A |
| ANSI Base | E12 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 2500 |
| Base | Candelabra |
| Lamp Filament | C-7A |
| Shape | C7 |
| Brightness (Lumens) | 60 |
| Voltage | 130 |
| Wattage | 10 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.88" |
| MOL | 2.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0188 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 10 |
| Case UPC | 10045923039031 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 5" |
| Case Height | 7" |
| Case Weight | 2.51 |
| Case Cubic Ft. | 0.2836 |
| Catalog Description | 10 Watt C7 Incandescent - Clear - 2500 Average rated hours - 60 Lumens - Candelabra base - 130 Volt |
| Description | 10C7 CLEAR 130V. |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S3903.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 6.38 |
| Each Width In. | 4.5 |
| Each Height In. | 1.13 |
| Each Weight Lb. | 0.18 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10W C7 Incandescent Clear 2500hrs 60 Lumens Candelabra |