Satco's S29315 9.8 watt, LED downlight retrofit is an easy to install lighting solution for commercial applications. Illuminate offices, retail spaces, and hotels, with this dimmable, contemporary, downlight retrofit. Round, with a white finish, this downlight delivers 35,000 hours of natural white light.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111505 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Additional Info | Trim material is Thermo Plastic; Trim color is White |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 7.38 |
| Dimension String | H:2.31" DIA:7.38" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Includes | E26 Adapter |
| Material | Thermo Plastic (PBT) |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Watts | 9.8W |
| Width In. | 7.38 |
| Height In. | 2.31 |
| Weight Lb. | 0.88 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923293153 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 8.25 |
| Each Height In. | 8.07 |
| Each Weight Lb. | 0.93 |
| Each Cubic Ft. | 0.094 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923293150 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 25.55 |
| Case Width In. | 11.1 |
| Case Height In. | 8.86 |
| Case Weight Lb. | 12.12 |
| Case Cubic Ft. | 1.4541 |
| Substitute | S12602 |
| Dimmers | 6674;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DSL06-1LZ;DSM10-1LZ;DVCL-153P;DVLV-600P;DVRP-253P;IPL06-10Z;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RRD-6CL;S11268;S11270;SAL06P2;SLV-600P;TAL06P-C2 |
| Accessories | 80-2676;80-2758;80-937;80-996 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S29315 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S29315_Instructions.pdf |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | No |
| Color Temp | Natural Light |
| Connection | Connector or Adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 35000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Installation Notes | This retrofit is for use with recessed housings with an E26 socket only. |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lumens | 650L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Power Factor | 0.91 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |