SATCO NUVO's S39029 9-watt, LED 5-6 inch recessed downlight fixture is direct wired and offers natural light with a 100 degree beam spread. This LED downlight is an energy efficient lighting solution for retail spaces, offices, and drop ceilings. Dimmable and long lasting, this fixture delivers 40,000 hours of exceptional illumination.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 6.69 |
| Dimension String | H:2.81" DIA:6.69" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Thermal Conductive Plastics & Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 9W |
| Width In. | 6.69 |
| Height In. | 2.81 |
| Weight Lb. | 0.44 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923390296 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 6.93 |
| Each Width In. | 3.66 |
| Each Height In. | 6.93 |
| Each Weight Lb. | 0.64 |
| Each Cubic Ft. | 0.1017 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923390293 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 14.96 |
| Case Width In. | 12.2 |
| Case Height In. | 14.96 |
| Case Weight Lb. | 9.88 |
| Case Cubic Ft. | 1.5801 |
| Replaces | S29029 |
| Dimmers | 6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;CTRP-253P;DAL06P-C2;DVLV-600P;DVRP-253P;DW6HD;IPE04-1L;IPL06;NTCL-250;NTRP-250;SAL06P;SLV-600P;SUF7;TAL06P-C2 |
| Accessories | 80-947;80-951 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S39029 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S39029_Instructions.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100 |
| CCT Selectable | No |
| Ceiling Aperture | 5.875 in. Cutout |
| Clearance Height | 3.94 |
| Color Temp | Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase; 120V only |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Direct Wire LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 40000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lumens | 700L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 1-1/4 in. |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.95 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |