7 watt LED Direct Wire Downlight - 4in. 5000K - 120 volt - Dimmable
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 5.69 |
| Dimension String | H:3.25" DIA:5.69" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Watts | 7W |
| Width In. | 5.69 |
| Height In. | 3.25 |
| Weight Lb. | 0.51 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923290213 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.9 |
| Each Width In. | 3.54 |
| Each Height In. | 5.9 |
| Each Weight Lb. | 0.54 |
| Each Cubic Ft. | 0.0713 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923290210 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 12.4 |
| Case Width In. | 11.22 |
| Case Height In. | 12.4 |
| Case Weight Lb. | 8.55 |
| Case Cubic Ft. | 0.9984 |
| Substitute | S39021 |
| Dimmers | 6674;86/103;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RRD-6CL;SAL06P2;TAL06P-C2 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S29021 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S29021_Instructions.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 100 |
| CCT Selectable | No |
| Ceiling Aperture | 4.3125 in. Cutout |
| Color Temp | Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Direct Wire LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 40000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 45W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 550L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 1-1/4 in. |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Power Factor | 1 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Contemporary |
| Temperature (CCT) | 5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |