40 Watt Post Top LED - 3000K - Medium base - Post top - 100-277 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9779 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S9779_Installation_Instructions_En.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Corncob |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.400-0.144A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Base Up or Down |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Fluor Equiv | 85W |
| HID Equiv | 175W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 300W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | Corncob |
| Brightness (Lumens) | 5000 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 5.13" |
| MOL | 5.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1518 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923097796 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 19.09" |
| Case Width | 12.99" |
| Case Height | 15.16" |
| Case Weight | 29.5 |
| Case Cubic Ft. | 2.1756 |
| Catalog Description | 40 Watt Post Top LED - 3000K - Medium base - Post top - 100-277 Volt |
| Description | 40W/LED/HID/PT/3000K/100-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S9779.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 8.27 in. Width: 9.25 in. Depth: 9.25 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 6.1 |
| Each Width In. | 6.1 |
| Each Height In. | 7.05 |
| Each Weight Lb. | 1.64 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W Post Top LED 3000K Medium Post top 100-277V |