15.5 Watt - A19 LED - 3000K - Medium base - 220 deg. Beam Angle -120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28786 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.129A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 15.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.91 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.362" |
| MOL | 4.646" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0176 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923287866 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 7.8" |
| Inner Width | 5.2" |
| Inner Height | 5.43" |
| Inner Weight | 1.48 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1275 |
| Case UPC | 10045923287869 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.22" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 11.93" |
| Case Weight | 6.46 |
| Case Cubic Ft. | 0.6553 |
| Catalog Description | 15.5 Watt - A19 LED - 3000K - Medium base - 220 deg. Beam Angle -120 Volt |
| Description | 15.5A19/LED/30K/ND/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S8567 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S28786.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 5.12 |
| Each Weight Lb. | 0.22 |
| Replaces | S8786 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15.5 Watt A19 LED 3000K Medium Base 220 deg. Beam Angle -120V |