Satco's 9.8-watt LED lamp is traditional, yet contemporary with its sleek finish and energy saving LED technology. Elegantly illuminate any room in the house with this stylish white bulb. Sophisticated and modern, this lamp delivers 10,000 hours of soft white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11407 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11407_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.082A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 10000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9.8 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.55 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.362" |
| MOL | 4.331" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0165 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 7.8" |
| Inner Width | 5.2" |
| Inner Height | 5.12" |
| Inner Weight | 0.9 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1202 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.22" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 11.3" |
| Case Weight | 4.08 |
| Case Cubic Ft. | 0.6207 |
| Catalog Description | 9.8 Watt - A19 LED - 3000K - Medium base - 220 deg. Beam Angle -120 Volt |
| Description | 9.8A19/LED/30K/120V/ECO/ND |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11407.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.8 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9.8 Watt A19 LED 3000K Medium Base 220 deg. Beam Angle -120V |