15.5 Watt - A19 LED - 5000K - Medium base - 220 deg. Beam Angle -120 Volt - 4-pack
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28790 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.129A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 15.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.91 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.362" |
| MOL | 4.646" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0684 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Case UPC | 10045923287906 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 16.02" |
| Case Width | 10.63" |
| Case Height | 11.02" |
| Case Weight | 11.35 |
| Case Cubic Ft. | 1.086 |
| Catalog Description | 15.5 Watt - A19 LED - 5000K - Medium base - 220 deg. Beam Angle -120 Volt - 4-pack |
| Description | 15.5A19/LED/50K/ND/120V/4PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S8568 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S28790.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.48 |
| Each Width In. | 9.84 |
| Each Height In. | 4.84 |
| Each Weight Lb. | 0.88 |
| Replaces | S8790 |
| Replaces | S9803 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15.5 Watt A19 LED 5000K Medium Base 220 deg. Beam Angle |