SATCO NUVO's new S18803, LED Field Selectable Retrofit Downlight, is the effortless solution for upgrading recessed lighting in your space. With two on-unit switches, the adjustment of both the input wattage and color temperature is a breeze and allows for the perfect task driven customization of your lighting needs. This 5/6 inch square fixture offers a stepped baffle design reducing glare and adding dimension to your space. With its traditional look, this downlight will provide beautiful lighting in any environment.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:7.13" W:7.13" H:3.37" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | White |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| Material | Aluminum ADC12 |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 7.5W/10.5W/14.5W |
| Length In. | 7.13 |
| Width In. | 7.13 |
| Height In. | 3.37 |
| Weight Lb. | 0.81 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923188039 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 3.375 |
| Each Width In. | 7.625 |
| Each Height In. | 8.5 |
| Each Weight Lb. | 0.968 |
| Each Cubic Ft. | 0.1266 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923188036 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length In. | 15.94 |
| Case Width In. | 14.37 |
| Case Height In. | 9.25 |
| Case Weight Lb. | 7.83 |
| Case Cubic Ft. | 1.2261 |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;ADTP703TU;IPE04-1L;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TSM |
| Dimmers | 10;PD-5NE;MRF2S-6ELV;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;S11268;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;DSE06-10Z;86/103;DDL06;RRD-6CL;RH703PTUTC;RHCL450PTC;TAL06P-C2;PD-6WCL;PD-10NXD;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;DSL06 |
| Dimmers | -1LZ;66ELV;DDMX1;RF9640-ND;VSUL06D;SUF7;DUL06P-C2;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;SAL06P;WWRL50WH;66EV-10W;66DF-10W;WSX-PDT-WH;NXFRD-UNV;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704 |
| Accessories | S8999;S9000;S9540;S9541;80-982;80-983;80-2676;80-988;80-989;80-868;S12621 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S18803 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S18803_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S18803_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | No |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Bulb Count | 1 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Connector or Adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase |
| DLC Approved | No |
| ES Unique ID | 4510416 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | No |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 750L/1050L/1300L |
| Mounting Procedure | Recessed Retrofit |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |