SATCO NUVO's S11821R1 LED Retrofit Downlight is the easy way to convert traditional recessed lighting to LED. This 5/6-inch square fixture is sized for, and comes ready with, an E26 base adapter for instant illumination when installed with existing cans. The stepped baffle design reduces glare and the fixture produces exceptional color rendering to enhance any environment from home to office.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:7.13" W:7.13" H:2.24" |
| Finish | White |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| UL Application | Ceiling |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 9W |
| Length In. | 7.13 |
| Width In. | 7.13 |
| Height In. | 2.24 |
| Weight Lb. | 0.68 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923947797 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.6 |
| Each Width In. | 2.36 |
| Each Height In. | 8.46 |
| Each Weight Lb. | 0.88 |
| Each Cubic Ft. | 0.0878 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923947794 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length In. | 15.94 |
| Case Width In. | 10.43 |
| Case Height In. | 9.25 |
| Case Weight Lb. | 8.38 |
| Case Cubic Ft. | 0.89 |
| Replaces | S11821;S29770;S29771;S29772;S29773;S39770;S39771;S39772;S39773;S9770;S9771;S9772;S9773 |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TSM10;PD-5NE;MRF2S-6EL |
| Dimmers | V;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;S11268;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;DSE06-10Z;86/103;RRD-6CL;RH703PTUTC;RHCL450PTC;TAL06P-C2;PD-6WCL;PD-10NXD;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;DSL06-1LZ;66ELV;DDMX1;RF9640-N |
| Dimmers | D;VSUL06D;SUF7;DUL06P-C2;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;SAL06P;WWRL50WH;66DF-10W;WSX-PDT-WH |
| Accessories | 80-996;S9000;S8999;80-982;80-983;80-2676;80-988;80-989;80-868;S12621 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11821R1 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11821R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11821R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 5.00 in. Cutout |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Connector or Adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Installation Notes | Can size minimum diameter: 5.00"; minimum height: 5.5" |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 800L |
| Mounting Procedure | Recessed Retrofit |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |