SATCO NUVO's S12603 5/6-inch square, 7.5W, Performer Series LED Retrofit Downlight combines effortless installation with a sleek, functional design. Its smooth regress baffle minimizes glare, while the integrated on-unit switch allows easy selection from 5 color temperatures. Equipped with an E26 adapter, it supports both remodel and new construction applications. Rated for wet locations and featuring non-conductive dead-front trim, this downlight is perfect for showers and other damp areas. With a high CRI of 90, it provides bright, energy-efficient illumination with exceptional color accuracy, enhancing any environment.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:7.36" W:7.36" H:1.43" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | White |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Plastic |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 7.5W |
| Length In. | 7.36 |
| Width In. | 7.36 |
| Height In. | 1.43 |
| Weight Lb. | 0.5 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923126031 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.48 |
| Each Width In. | 1.69 |
| Each Height In. | 8.27 |
| Each Weight Lb. | 0.65 |
| Each Cubic Ft. | 0.0605 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923126038 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 15.35 |
| Case Width In. | 11.02 |
| Case Height In. | 8.66 |
| Case Weight Lb. | 8.77 |
| Case Cubic Ft. | 0.8477 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL |
| Dimmers | -153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;DDMX1;86/103;S11268;6674;IPL06;DSL06;TSL06;DSM10;TSM10;DDL06;MAELV-600;DW6H |
| Dimmers | D;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;RRD-3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WB |
| Dimmers | X-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-988;80-989;80-868;80-982;80-983;S8999;S9000;S12620;S12621 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S12603 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12603_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12603_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 5.36 in. Cutout |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase; 120V only |
| ES Unique ID | 3942762 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Installation Notes | Default CCT setting is 3000K |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Plastic |
| Lumens | 650L |
| Mounting Height | 4.72 |
| Mounting Diameter | 5.04 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |