The SATCO NUVO Performer Series LED Recessed Downlight, S13510, delivers dependable, high-quality illumination for commercial environments. This 4-inch round downlight features wattage selectable operation (6W/9W/12W) with lumen outputs up to 1100 lumens and 90 CRI light for accurate color rendering. Providing up to 91 LPW performance, it replaces up to a 75W incandescent fixture. IC rated, airtight, and suitable for wet locations, S13510 is ENERGY STAR and Title 24 compliant. FT6 cabling and a remote driver support flexible commercial installations, while field-installable trim accessories add design versatility. A 50,000-hour rated life is backed by a 5-year warranty.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| ADA Compliant | No |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 5.04 |
| Dimension String | H:2.35" DIA:5.04" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Matte White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| IP Rating | IP54 |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-347V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 12W/9W/6W |
| Width In. | 5.04 |
| Height In. | 2.35 |
| Weight Lb. | 0.79 |
| Each UPC | 045923135101 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.68 |
| Each Width In. | 4.13 |
| Each Height In. | 7.01 |
| Each Weight Lb. | 1.07 |
| Each Cubic Ft. | 0.1287 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923135108 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length In. | 15.98 |
| Case Width In. | 13.19 |
| Case Height In. | 7.76 |
| Case Weight Lb. | 7.7 |
| Case Cubic Ft. | 0.9465 |
| Accessories | 80-959;80-867;80-865;80-997;80-943;80-950;80-985;S13520;S13521;S13522;S13540 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S13510 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13510_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13510_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90 |
| CCT Selectable | Yes |
| Closet Rated | No |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Hardwire |
| CRI | 90+ |
| Dark Sky Rated | No |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| ES Unique ID | 4515179 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Commercial Downlight Retrofit |
| Flicker Free | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| OSHA Compliant | No |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 1100L/900L/650L |
| Mounting Height | 2.5 |
| Mounting Diameter | 4 |
| NSF Approved | No |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Up Down Installation | Down |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |