The SATCO NUVO Performer Series LED Recessed Downlight, S13512, delivers dependable, high-quality illumination for commercial environments. This 8-inch round downlight features wattage selectable operation (16W/22W/30W) with lumen outputs up to 2500 lumens and 90 CRI light for accurate color rendering. Delivering up to 83 LPW efficiency, it replaces up to a 125W incandescent fixture. IC rated, airtight, and suitable for wet locations, S13512 is ENERGY STAR and Title 24 compliant. FT6 cabling and a remote driver support flexible commercial installations, while field-installable trim accessories add design versatility. A 50,000-hour rated life is backed by a 5-year warranty.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| ADA Compliant | No |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 8.66 |
| Dimension String | H:3.40" DIA:8.66" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Matte White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| IP Rating | IP54 |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-347V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 30W/22W/16W |
| Width In. | 8.66 |
| Height In. | 3.4 |
| Weight Lb. | 1.1 |
| Each UPC | 045923135125 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 9.53 |
| Each Width In. | 5.04 |
| Each Height In. | 9.29 |
| Each Weight Lb. | 2.13 |
| Each Cubic Ft. | 0.2582 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923135122 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length In. | 19.69 |
| Case Width In. | 15.91 |
| Case Height In. | 10.04 |
| Case Weight Lb. | 11.7 |
| Case Cubic Ft. | 1.8201 |
| Accessories | 80-867;80-945;80-953;80-985;S13530;S13531;S13532;S13542 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S13512 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13512_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13512_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90 |
| CCT Selectable | Yes |
| Closet Rated | No |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Hardwire |
| CRI | 90+ |
| Dark Sky Rated | No |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| ES Unique ID | 4515181 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Commercial Downlight Retrofit |
| Flicker Free | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| OSHA Compliant | No |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 2500L/2000L/1500L |
| Mounting Height | 3.5 |
| Mounting Diameter | 7 |
| NSF Approved | No |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Up Down Installation | Down |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |