The SATCO NUVO Pro Series S11690 4" LED Slimfit Downlight delivers compact, high-performance illumination for applications with limited ceiling clearance. Field-selectable CCT and dual wattage options (8W/12W) provide up to 1,000 lumens while replacing a 75W incandescent lamp. A pre-wired remote driver and dual dimming compatibility-Phase-cut at 120V and 0–10V at 120–277V-support flexible lighting control. IC and Airtight rated with 90 CRI, this slim-profile fixture is NEC-compliant for closets and built with durable aluminum construction and an acrylic lens. Rated for 50,000 hours and backed by a 5-year warranty.
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 4.72 |
| Dimension String | H:1.34" DIA:4.72" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 8W/12W |
| Width In. | 4.72 |
| Height In. | 1.34 |
| Weight Lb. | 1.04 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923116902 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.08 |
| Each Width In. | 2.48 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 1.14 |
| Each Cubic Ft. | 0.0502 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923116909 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 10.94 |
| Case Width In. | 8.15 |
| Case Height In. | 14.57 |
| Case Weight Lb. | 14.55 |
| Case Cubic Ft. | 0.7518 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P |
| Dimmers | ;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;S11268;6672;RRD-10D;6674;IPL06;DSL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;D |
| Dimmers | DL06;MAELV-600;SLV-600P;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DL6HD;DZ6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;RRD- |
| Dimmers | 3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS;IP710-LFZ;DS710-10Z;SF10P;DF10P;DVSTV;NFTV;DVSCSTV;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;CD4FBLW;ADPD4FBL3P2W4;RH4FBL3PTCCCV6;DVTV + PP347H 347V ONLY;RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Accessories | 80-985;80-865;80-997;80-867;80-943;80-950;80-946;S8000;S8002;80-973;80-987;86-216 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11690 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11690_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11690_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 108 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25 in. Cutout |
| Closet Rated | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Dual Dimming; Forward Phase at 120V / 0-10V at 120-277V |
| ES Unique ID | 3994344 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Installation Notes | Plenum Rated FT6 Cable |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Acrylic |
| Lumens | 720L/1000L |
| Mounting Height | 3.43 |
| Mounting Diameter | 4.25 |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |