Satco's newest additions to the Hi-Pro, A-Plus LED family provides up to 85% in energy savings, and advanced features. CCT and wattage selectable capability means more versatility and custom-tailored light for specific applications. Designed to produce high-output light with over 300 degrees of illumination, these lamps are perfect for commercial bollard fixtures, post-top lighting and high ceiling applications, to name a few. A smaller jacket size and base up, down or horizontal use makes this our most versatile A-lamp to date.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S13166 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13166_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13166_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP64 |
| Amps | 0.650-0.235/0.320-0.116A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 280° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Through Wattage Selection Switch On Lamp |
| Fluor Equiv | 150W |
| HID Equiv | 175W-250W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 400W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | AP37 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 8450/4420 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 65/32 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -22C (-30F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 4.61" |
| MOL | 7.76" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1535 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 21.9" |
| Case Width | 16.5" |
| Case Height | 10.2" |
| Case Weight | 31.7 |
| Case Cubic Ft. | 2.133 |
| Catalog Description | 65 Watt - A-Plus 37 - LED - CCT Selectable and Wattage Selectable - Medium base - Type B - Ballast Bypass - ColorQuick Technology - PowerQuick Technology |
| Description | 65W/AP37/LED/CCT/100-277V/E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Dimmable Function | Only dimmable through wattage selection switch on lamp. NOT dimmable with wall dimmers or any other dimming controls. |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S13166.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 8 in. Width: 8 in. Height: 11 in. |
| Product Notes | Lumen/Watt/CCT Ratio Chart in Documents. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.31 |
| Each Width In. | 5.31 |
| Each Height In. | 9.41 |
| Each Weight Lb. | 2.54 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 65W A-PLUs 37 LED CCT and Wattage Selectable Med Base |