Satco's newest additions to the Hi-Pro, A-Plus LED family provides up to 85% in energy savings, and advanced features. CCT and wattage selectable capability means more versatility and custom-tailored light for specific applications. Designed to produce high-output light with over 300 degrees of illumination, these lamps are perfect for commercial bollard fixtures, post-top lighting and high ceiling applications, to name a few. A smaller jacket size and base up, down or horizontal use makes this our most versatile A-lamp to date.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S13164 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13164_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13164_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP64 |
| Amps | 0.450-0.162/0.220-0.079A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 280° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Through Wattage Selection Switch On Lamp |
| Fluor Equiv | 100W |
| HID Equiv | 150W-175W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 300W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | AP32 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 5850/3060 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 45/22 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -22C (-30F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 3.9" |
| MOL | 7.05" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1157 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 19.2" |
| Case Width | 14.6" |
| Case Height | 10" |
| Case Weight | 21.8 |
| Case Cubic Ft. | 1.6222 |
| Catalog Description | 45 Watt - A-Plus 32 - LED - CCT Selectable and Wattage Selectable - Medium base - Type B - Ballast Bypass - ColorQuick Technology - PowerQuick Technology |
| Description | 45W/AP32/LED/CCT/100-277V/E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Dimmable Function | Only dimmable through wattage selection switch on lamp. NOT dimmable with wall dimmers or any other dimming controls. |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S13164.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 6 in. Width: 6 in. Height: 8.5 in. |
| Product Notes | Lumen/Watt/CCT Ratio Chart in Documents. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.65 |
| Each Width In. | 4.65 |
| Each Height In. | 9.25 |
| Each Weight Lb. | 1.71 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 45W A-PLUs 32 LED CCT and Wattage Selectable Med Base |