SATCO NUVO's LED PAR Lamps are the perfect solution for recessed and flood lighting. Offered in PAR20, PAR30, PAR30 Long Neck and PAR38, choose 25, 40 or 60 degree beam angles for the best illumination for your application. All models include a unique dial for the choice between 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temperatures to create different ambient indoor or outdoor environments.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11588 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11588_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PAR |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Silver |
| CBCP | 3700 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.180A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 25° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Fluor Equiv | 23W |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 90W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PAR38 |
| Brightness (Lumens) | 1200 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13.3 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Polyamide (PA) |
| Finish | Silver |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Spot Type | SP - Spot |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.76" |
| MOL | 5.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0759 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 5.91" |
| Inner Width | 10.24" |
| Inner Height | 15.16" |
| Inner Weight | 0.41 |
| Inner Cubic Ft. | 0.5309 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 6.69" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 21.06" |
| Case Weight | 1.36 |
| Case Cubic Ft. | 1.2842 |
| Catalog Description | 13.3 Watt PAR38 LED - Medium Base - Silver Finish - CCT Selectable - 120 Volt - 25 Degree Beam Angle |
| Description | 13.3PAR38/LED/5CCT/SP/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S11588.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.88 |
| Each Width In. | 4.88 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.19 |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;ADTP703TU;IPE04-1L;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;PD-5NE;MRF2S- |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13.3W PAR38 LED Med Base Silver CCT Selectable 120V |