SATCO NUVO'S S11891 is a 4-inch, regressed, 8-watt LED wafer-style retrofit downlight that delivers sleek, high-performance lighting in a compact form. Designed for easy installation, it features an on-unit switch for selecting from five color temperatures (2700K–5000K), allowing tailored illumination for any setting. This model is wet-location rated and equipped with a non-conductive dead-front trim, making it a safe and stylish choice for showers, bathrooms, and other damp environments. With a high 90 CRI, it offers bright, energy-efficient light with excellent color rendering. The S11891 includes an LED quick connect and E26 adapter for fast, hassle-free setup in both remodels and new construction.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 26121536 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 5.31 |
| Dimension String | H:2.87" DIA:5.31" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Matte White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Plastic |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 8W |
| Width In. | 5.31 |
| Height In. | 2.87 |
| Weight Lb. | 0.47 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118913 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.51 |
| Each Width In. | 3.15 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.62 |
| Each Cubic Ft. | 0.0553 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118910 |
| Case Quantity | 16 |
| Case Length In. | 13.39 |
| Case Width In. | 11.61 |
| Case Height In. | 11.81 |
| Case Weight Lb. | 10.87 |
| Case Cubic Ft. | 1.0625 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P |
| Dimmers | ;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;S11268;6672;RRD-10D;6674;IPL06;DSL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;D |
| Dimmers | DL06;MAELV-600;SLV-600P;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;SAL06P;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF |
| Dimmers | 2-3PD;RRD-3LD;RRD-3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-2904;80-2905;80-868;80-980;80-981;S8999;S9000 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11891 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11891_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11891_Line_Drawing.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 110 |
| Can Size | 4 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase |
| ES Unique ID | 3994235 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 700L |
| Mounting Diameter | 4 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |