SATCO NUVO's Color Quick CCT selectable LED Linear T8 lamps are some of the most versatile Fluorescent to LED replacement lamps in the industry. Available in both Type A, Ballast Compatible and Type B, Ballast Bypass configurations, they cover a wide range of fixtures for fast installations. Available in 4 foot lengths, these lamps are now CCT selectable, allowing installers to choose from 3 colors with one convenient switch. Ideal for commercial, hospitality, office, retail and warehouse applications, these long-lasting lamps will save on maintenance and cost.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11968 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11968_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.083-0.036A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Neutral White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Fluor Equiv | 32W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 1700/1750/1800 |
| Wattage | 10 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/3500K/4000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| THD | 20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 48" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2601 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 25 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 50" |
| Case Width | 6.5" |
| Case Height | 6.7" |
| Case Weight | 8.75 |
| Case Cubic Ft. | 1.2601 |
| Catalog Description | 10 Watt T8 LED - CCT Selectable - G13 base - 50000 Average rated hours - Type A - Ballast Dependent - 25PK |
| Description | 10T8/LED/48/830-835-840/DR |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast required, check compatibility |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-NRYM8J |
| DLC Primary Use | Replacement Lamps (Plug and Play) (UL Type A) |
| Image File Name | S11968.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 50 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 6.7 |
| Each Weight Lb. | 0.51 |
| Substitute | S21917 |
| Company | SATCO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 10W T8 LED CCT Selectable G13 50000H Type A Ballast |