SATCO NUVO'S Type B Ballast Bypass lamps are designed to replace T8 or T12 medium bi-pin fluorescent lamps. Engineered for single or double-ended wiring options, these lamps will not light unless the ballast is bypassed. Choose from 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, and 6500K color temperatures with CCT selection at installation. Available in two, three, and four-foot lengths for immediate energy savings in a variety of commercial and industrial applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11765 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11765_Instructions.pdf |
| Video | https://youtu.be/rGdomPSYd3I |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.100-0.043A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 210° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 32W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 1350/1350/1450/1450/1450 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 12 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Material | Glass / Plastic |
| Finish | White |
| THD | <25% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 35.17" |
| Nominal Length | 36" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0183 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923117654 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 36.61" |
| Case Width | 5.87" |
| Case Height | 5.75" |
| Case Weight | 14.4 |
| Case Cubic Ft. | 0.7151 |
| Catalog Description | 12 Watt - 3 Foot LED - T8 - CCT Selectable - Type B Ballast Bypass - G13 Base - 120-277 Volt |
| Description | 12T8/LED/36-5CCT/BP/SE-DE |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-3REMZ6 |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Image File Name | S11765.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 35.83 |
| Each Width In. | 0.94 |
| Each Height In. | 0.94 |
| Each Weight Lb. | 0.44 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 12W 3Ft LED T8 CCT Selectable Type B Bypass G13 Base |