Satco's 10-watt LED T8 is a versatile, CCT selectable lighting solution, perfect for a wide range of fixtures and applications. This easy to install, low maintenance lamp gives you the option between three color temperatures: 4000K, 5000K, and 6500K, making it especially valuable in commercial settings. This T8 bulb comes in a pack of 25, is dimmable, and delivers 50,000 hours of illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11928 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11928_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.083-0.036A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Cool White to Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Fluor Equiv | 30W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 1800 |
| Wattage | 10 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K/5000K/6500K |
| Material | Glass |
| Finish | White |
| THD | 20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 48" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2601 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 25 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 50" |
| Case Width | 6.5" |
| Case Height | 6.7" |
| Case Weight | 8.75 |
| Case Cubic Ft. | 1.2601 |
| Catalog Description | 10 Watt T8 LED - CCT Selectable - G13 base - 50000 Average rated hours - Type A - Ballast Dependent - 25 PK |
| Description | 10T8/LED/48/840-850-865/DR |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast required, check compatibility |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PGH969QL |
| DLC Primary Use | Replacement Lamps (Plug and Play) (UL Type A) |
| Image File Name | S11928.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Tube Guard Use | No |
| Each Length In. | 50 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 6.7 |
| Each Weight Lb. | 0.51 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10W T8 LED CCT Selectable G13 50000H Type A Ballast |