SATCO NUVO's LED Field Selectable Deep Baffle Retrofit Downlights are designed with the look of sophistication in mind. The deep stepped baffle crafted on these downlights drastically reduces glare and with a high CRI rating of 90, users can enjoy enhanced brightness, reduced energy consumption and beautiful color renderings in their space. Effortlessly change between three wattage and five color temperature options quickly, with just a flick of the on-unit switches. Change the look of a room easily and cost effectively with our add-on decorative trim accessories. This simple snap-on accessory will not only enhance your décor, but it will allow the fixture to meet Non-Conductive "Dead-Front" code requirements opening code enforced installations. With their timeless aesthetics and exceptional customization capabilities, these downlights promise to deliver stunning illumination in any environment.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11883 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11883_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Downlight Retrofit |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Energy Star, cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 75° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Medium Adapter |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 800/1000/1200 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8/10.5/13.5 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | <25% |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.96 |
| Can Size | 5-6" |
| Ceiling Aperture | 5.00" Cutout |
| Connection | Connector or Adapter |
| Mounting Type | Ceiling |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | Yes |
| Diameter | 7.2" |
| Dimensions | H: 4.30" x DIA: 7.20" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1488 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length | 16.73" |
| Case Width | 15.16" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 6.37 |
| Case Cubic Ft. | 1.3298 |
| Catalog Description | Field Selectable LED Downlight Retrofit - Deep Baffle - 8/10.5/13.5 Watts - 27K/30K/35K/40K/50K CCT - 5-6 Inch - Round Shape - White Finish - 120 Volts |
| Description | 13.5WLED/DLR/5-6/WS/5CCT/RD/DB |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | Yes |
| UNSPSC | 26121536 |
| ES Unique ID | 3354725 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| Image File Name | S11883.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.36 |
| Each Width In. | 4.13 |
| Each Height In. | 8.46 |
| Each Weight Lb. | 0.66 |
| Replaces | S11845 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTC |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-2676 |
| Accessories | 80-977 |
| Accessories | 80-978 |
| Accessories | 80-979 |
| Accessories | 80-982 |
| Accessories | 80-983 |
| Accessories | S9000 |
| Accessories | 80-988 |
| Accessories | 80-989 |
| Accessories | 80-868 |
| Accessories | S8999 |
| Accessories | S12621 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Field Selectable LED Downlight Retrofit Deep Baffle 8/10.5/13 |